زخم پای دیابتی

زخم پای دیابتی 2018-07-28T08:47:17+00:00

زخم پای دیابتی

ديابت با درگير كردن عروق و اعصاب پا ميتواند باعث بروز زخم پای دیابتی بشود كه بسيار عفوني هستند و در صورت عدم درمان بموقع باعث قطع عضو بشوند . لذا بيماران ديابتي بايد بطور مرتب تحت نظر جراح عروق از تظر سلامت عروق اندام خود باشند و در صورت بروز زخم بصورت فوري مراجعه نمايند تا از قطع عضو جلوگيري شود. در صورت گرفتگی عروق اين بيماران ميتوان با انژيوپلاستي و بالن زدن اقدام به باز كردن انها نمود و يا اينكه بر حسب نياز اقدام به جراحي باي پس عروقي براي حفظ خونرياني اندام نمود.

زخم پای دیابتی

وضعیت بیماران با زخم پای دیابتی

بیماران مبتلا به مرض قند با دیابت در طول زمان دچار آسیب های به اندام تحتانی خود و پاها می شوند.

این آسیب ها بر چند نوع هستند:

  • یکی آسیب اعصاب کف پا که باعث بی حسی و عدم احساس درد و حرارت در کف پا می شود . پای این افراد بتدریج عرق نمی کند و خشک می شود و پوست آن ترک می خورد.
  • آسیب دیگر گرفتگی عروق پا می باشد.

هر دو این آسیب ها باعث ایجاد زخمهایی در کف پا و انگشتان می شود و التیام زخمها در این افراد مختل می باشد و زخم بهبود نمی یابد.

زخم پای دیابتی

زخم پای دیابتی چگونه ایجاد می شود؟

اکثرا زخم در کف پا در زیر انگشت اول و یا سایر انگشتان ایجاد می شود.

این زخم ها می توانند به سرعت عفونی شده و باعث ایجاد آبه وچرک در کف و روی پا شوند.و بیمار دچار تب و درد وبوی بد در ناحیه زخم شود.این حالت اورژانس بوده و باید سریعا بیمار به بیمارستان مراجعه کند و بستری شود.درمان آنتی بیوتیکی و جراحی جهت تخلیه چرک باید انجام شود.اگر زخم خشک است و ترشح ندارد در کنار پانسمان و شستشو و درمان آنتی بیوتیکی باید عروق اندام هم بررسی شوند و در صورت بسته بودن این عروق باز شوند تا زخم بهبود یابد. باز کردن عروق با روشهای جراحی یا آنژیرپلاستی انجام می شود. به طور کلی با توجه به اینکه دیابت تقریبا همیشه پاها را تحت تاثیر قرار می دهد .

بهتر است که این بیماران مرتبا تحت نظر یک جراح عروق باشند.